PWSBIA | Oscar – robot, który zadba o to, abyś prawidłowo segregował śmieci
12 lutego 2020
Czy wiesz, że...
Niebieski, czerwony, zielony, a może brązowy? Do którego pojemnika należy wrzucić samą butelkę, a do którego zakrętkę? Z tym dylematem mierzy się miliony ludzi na całym świecie. I właśnie dlatego jedna z firm stworzyła Ocara – robota, który zadba o to, aby śmieci były w odpowiednim pojemniku.

Oscar – lek na całe zło

Oscar, to automat obsługiwany za pomocą sztucznej inteligencji, który pomoże Ci dokonać prawidłowej segregacji śmieci. Jest to możliwe dzięki funkcji rozpoznawania obrazu. Gdy tak się stanie, na monitorze pokazuje się animacja, która podpowiada do jakiego pojemnika powinien trafić nasz śmieć. Wygląda to tak:
A co, gdy nie wyrzucimy odpowiedniego materiału do odpowiedniego pojemnika? Robot może nie wykazać się dobrocią i po prostu nas za to zbeszta. Być może to niewiele, ale na pewno przynajmniej na kilku twarzach pojawi się rumieniec.

Czy robot już jest gdzieś obecny?

Za stworzenie Oscara odpowiada firma Initutaive AI. Swojego robota zainstalowała już w kilku miejscach, m.in. w centrach handlowych, na lotniskach itd. I mimo, że takie próby nie są niczym nowym w środowisku osób zajmujących się sztuczną inteligencją to Oscar rzeczywiście napawa nadzieją na to, że ludzie zaczną odpowiednio segregować śmieci.

Czy Oscar sprawi, że takie kosze na śmieci przyniosą oczekiwane rezultaty? Nie wiemy! Jednak od teraz segregacja z przykrego obowiązku może stać się również zabawą.