WUMed | Pierwsze partie szczepionki przeciw COVID-19 na początku 2021 r.? Jest informacja producenta
03 kwietnia 2020
Czy wiesz, że...

Johnson & Johnson ogłosił wybór potencjalnego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. Firma zadeklarowała chęć dostarczenia miliarda szczepionek przeciwko koronawirusowi na całym świecie w przyspieszonym trybie.

Johnson & Johnson ogłosił wybór kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19 spośród tych, nad którymi pracował od stycznia 2020. Spółka zakłada, że najpóźniej do września 2020 r. rozpoczną się badania kliniczne z udziałem ludzi, a pierwsze partie szczepionki przeciw COVID-19 mogą być dopuszczone do interwencyjnego szczepienia już na początku 2021 roku. Oznacza to znaczne przyspieszenie, w porównaniu ze standardowym procesem opracowywania szczepionek trwającym od 5 do 7 lat, zanim dany kandydat zostanie nawet rozważony pod kątem rejestracji.

Miliard szczepionek na cały świat

Spółka zapowiedziała także znaczne poszerzenie zakresu współpracy między Janssen Pharmaceutical Companies of Johnson & Johnson, a amerykańskim Urzędem ds. Zaawansowanych Badań i Rozwoju w Dziedzinie Biomedycyny (BARDA), dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie możliwości produkcyjnych szczepionki i dostarczenie ponad miliarda jej dawek na całym świecie.

– Świat stoi w obliczu kryzysu zdrowia publicznego. Zobowiązujemy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby szczepionka przeciw COVID-19 była dostępna i przystępna cenowo tak szybko, jak to możliwe. Jako największa firma z branży opieki zdrowotnej czujemy ogromną odpowiedzialność za poprawę zdrowia ludzi na całym świecie. Dzięki połączeniu wiedzy naukowej, skali działania i siły finansowej firma Johnson & Johnson jest dobrze przygotowana, aby we współpracy z innymi partnerami zaangażować zasoby w celu przyspieszenia walki z pandemią  powiedział Alex Gorsky, Chairman i CEO Johnson & Johnson.

Przełom w pracach nad szczepionką

Prace nad szczepionką firma Johnson & Johnson rozpoczęła w styczniu 2020 roku, gdy tylko wyizolowano sekwencję genetyczną koronawirusa (COVID-19). Zespoły badawcze w Janssen, we współpracy ze szpitalem Beth Israel Deaconess Medical Center, będącym częścią Harvard Medical School, stworzyły i przetestowały wielu kandydatów na szczepionki przy użyciu technologii AdVac®. Dzięki współpracy z wieloma naukowcami z różnych instytucji akademickich prototypy szczepionek zostały następnie przetestowane w celu wskazania tych, które mają największe szanse na uzyskanie odpowiedzi immunologicznej w badaniach przedklinicznych.

Na tej podstawie spółka Johnson & Johnson zidentyfikowała wiodącego kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19 (z dwoma kandydatami zapasowymi).

W ramach przyspieszonego harmonogramu Spółka zamierza rozpocząć badania kliniczne I fazy we wrześniu 2020 r., a dane kliniczne dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności mają być dostępne do końca roku. Pozwoliłoby to na udostępnienie szczepionek do stosowania interwencyjnego na początku 2021 roku.

Większe możliwości produkcyjne i ponad miliard dolarów na badania

Firma Johnson & Johnson zobowiązała się również do zwiększenia globalnych możliwości produkcyjnych. Będzie to możliwe między innymi poprzez stworzenie nowych możliwości produkcji szczepionek w Stanach Zjednoczonych i zwiększenie zdolności produkcyjnych w innych krajach. Dzięki temu możliwa będzie szybka produkcja i dostarczenie ponad miliarda dawek bezpiecznej i skutecznej szczepionki na całym świecie. Spółka planuje niebawem rozpocząć produkcję i w ramach działalności not-for-profit zobowiązuje się do powszechnego udostępnienia przystępnej cenowo szczepionki do szczepienia interwencyjnego w czasie pandemii.

Dzięki nawiązaniu współpracy między BARDA a firmą Johnson & Johnson, przeznaczone zostanie ponad miliard dolarów na współfinansowanie badań, rozwoju i badań klinicznych w zakresie szczepionek. Johnson & Johnson będzie korzystać ze swojej sprawdzonej technologii produkcji szczepionek i w razie potrzeby przydzieli dodatkowe zasoby, w tym personel i infrastrukturę. Oprócz tego zarówno BARDA, jak i spółka Johnson & Johnson, przeznaczyły również oddzielnie dodatkowe fundusze, które umożliwią rozszerzenie prowadzonych prac w celu określenia możliwych metod leczenia koronawirusa.

– Bardzo cenimy sobie zaufanie i wsparcie rządu Stanów Zjednoczonych dla naszych wysiłków badawczo-rozwojowych – powiedział Paul Stoffels, M.D., Vice Chairman of the Executive Committee and Chief Scientific Officer Johnson & Johnson – Dzięki globalnemu zespołowi ekspertów Johnson & Johnson, nasze procesy badawczo-rozwojowe osiągnęły niespotykany dotąd poziom. Niestrudzenie współpracujemy z BARDA, partnerami naukowymi i globalnymi władzami zajmującymi się ochroną zdrowia. Cieszymy się, że spośród szczepionek, nad którymi pracujemy od stycznia, udało nam się wyłonić wiodącego kandydata. Działamy w przyspieszonym tempie i zbliżamy się do badań klinicznych fazy I z udziałem ludzi, które odbędą się najpóźniej we wrześniu 2020 r. Dzięki globalnym możliwościom produkcyjnym, które zwiększamy równolegle z prowadzonymi badaniami, przewidujemy, że szczepienie interwencyjne będzie można rozpocząć na początku 2021 r.

Ponad 20 letnie doświadczenie w walce z wirusami

Przez ponad 20 lat spółka Johnson & Johnson zainwestowała miliardy dolarów w leki przeciwwirusowe i szczepionki. W programie szczepień przeciw COVID-19 wykorzystuje się sprawdzone technologie AdVac® i PER.C6® spółki Janssen, które umożliwiają szybkie opracowanie nowych szczepionek i zwiększenie skali produkcji optymalnego kandydata na szczepionkę. Tę samą technologię wykorzystano do opracowania i produkcji szczepionki przeciwko wirusowi Ebola oraz skonstruowania kandydatów na szczepionki przeciwko wirusom Zika, RSV i HIV, które znajdują się w 2. lub 3. fazie badań klinicznych.

COVID-19 należy do grupy wirusów zwanych koronawirusami, które atakują układ oddechowy. Obecnie nie ma zarejestrowanej szczepionki, terapii ani leku na COVID-19.

Rozszerzone badania antywirusowe

Oprócz prac nad szczepionkami BARDA i Johnson & Johnson poszerzyły zakres współpracy, aby przyspieszyć prace w Janssen w zakresie przeszukiwania bibliotek związków chemicznych, w tym związków pochodzących z innych firm farmaceutycznych. Celem jest określenie możliwych metod leczenia koronawirusa. Zarówno Johnson & Johnson, jak i BARDA zapewniają finansowanie w ramach tej współpracy. Przeszukiwanie baz danych cząsteczek przeciwwirusowych jest prowadzone we współpracy z Rega Institute for Medical Research (KU Leuven/University of Leuven) w Belgii.

Zgodnie z zapowiedzią z lutego 2020 r. Spółka Johnson & Johnson i BARDA ściśle współpracują z globalnymi partnerami w zakresie przeszukiwania biblioteki cząsteczek przeciwwirusowych firmy Janssen, aby przyspieszyć odkrycie możliwych metod leczenia COVID-19.

Więcej informacji na temat wielotorowego podejścia Johnson & Johnson do walki z pandemią można znaleźć na stronie: www.jnj.com/coronavirus.
https://www.medexpress.pl/pierwsze-partie-szczepionki-przeciw-covid-19-na-poczatku-2021-r-jest-informacja-producenta/77076

instytucje współpracujące

Instytut
"Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka"
w Warszawie
Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher

ul. Spartańska 1, Warszawa
Narodowe Centrum
Profilaktyki Zdrowotnej
www.ncpz.eu
Narodowy Instytut
Kardiologii

ul. Alpejska 42, 04-628 Warszawa
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

ul. Banacha 1A, 02-097 Warszawa
Szpital Praski
p.w. Przemienienia Pańskiego
Sp. z o.o.

Aleja Solidarności 67, Warszawa
Szpital Wolski
im. dr Anny Gostyńskiej
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Kasprzaka 17, Warszawa
Warszawski
Szpital Południowy

ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 99, Warszawa
Mazowiecki Szpital Wojewódzki
im. św. Jana Pawła II w Siedlcach
Sp. z o.o.

Księcia Józefa Poniatowskiego 26,
08-110 Siedlce
Szpital Miejski
w Siedlcach

ul. Starowiejska 15, Siedlce
Szpital Powiatowy
w Garwolinie

ul. Lubelska 50,
08-400 Garwolin
Samodzielny Publiczny Szpital
Kliniczny im. prof. Orłowskiego
CMKP

ul. Czerniakowska 231,
00-416 Warszawa
Szpital Czerniakowski
Sp. z o. o.

ul. Stępińska 19/25, Warszawa
Mazowiecki Szpital Bródnowski
ul. Kondratowicza 8, Warszawa
Samodzielny Publiczny
Szpital Kliniczny
im. prof. Adama Grucy
CMKP

ul. Konarskiego 13, Otwock
Szpital Specjalistyczny
im. Świętej Rodziny

Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa
Szpital Kolejowy
im. dr med. Włodzimierza Roeflera
w Pruszkowie
Szpital św. Anny
w Piasecznie
Adama Mickiewicza 39,
05-500 Piaseczno
Szpital Dziecięcy
im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

ul. Niekłańska 4/24, Warszawa
Mazowiecki
Szpital Wojewódzki
Drewnica Sp. z o.o.

Rychlińskiego 1, Ząbki
Szpital Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
w Wołominie

ul. Gdyńska 1/3
05-200 Wołomin
Mazowieckie Centrum
Neuropsychiatrii Sp. z o.o.

Zagórze k/Warszawy
05-462 Wiązowna
Wojewódzka Stacja
Pogotowia Ratunkowego
i Transportu Sanitarnego
"MEDITRANS"
SPZOZ w Warszawie

ul. Hoża 56, 00-685 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Ochota

ul. Szcześliwicka 36, 02-353 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych
Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy

ul. Gen. M. C. Coopera 5, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa-Mokotów

ul. A.J.Madalińskiego 13, Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej
im. Dzieci Warszawy
w Dziekanowie Leśnym
Centrum Medyczne
GRUPA ZDROWIE

Nowodworskie
Centrum Medyczne

ul. Miodowa 2
Nowy Dwór Mazowiecki
Stołeczne Centrum
Opiekuńczo-Lecznicze
Sp. z o.o.

ul. Mehoffera 72/74, Warszawa
Zakład Opiekuńczo - Leczniczy
Zakład Leczniczo - Rehabilitacyjny
WIGOR

w Legionowie
Centrum Intensywnej Terapii Olinek
ul. Bobrowiecka 9, Warszawa
RADIOMEDICA
Centrum Diagnostyki Obrazowej

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Hospicjum
Sióstr Felicjanek
im. bł. Hanny Chrzanowskiej

ul. Nowowiejska 10A, Warszawa
HOSPICJUM EWDOMED
ul. Piłsudskiego 3a
05-510 Konstancin-Jeziorna
NESTOR
Bezpieczny Dom Opieki

ul.Bobrowiecka 9, Warszawa
Fundacja
Odzyskać Radość

Bogurzyn 87, 06-521 Wiśniewo
Niepubliczny żłobek
Ale Frajda

ul. Bolesławicka 40, Warszawa
Warszawskie Zakłady
Sprzętu Ortopedycznego S.A.

al. Bohaterów Września 9, Warszawa
www.fantomy-szkoleniowe.pl
Podkarpackie centrum
Usług Dydaktycznych

ul. Rymanowska 15a
35-083 Rzeszów
Kontakt
Warszawska Uczelnia Medyczna
im. Tadeusza Koźluka

ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

INFORMACJE O UCZELNI / REKRUTACJA:  
T: 22 559 21 05
T: 22 559 21 06
T: 22 559 22 35
E: rekrutacja@wumed.edu.pl
Copyright © 2023 - WUMED
INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych na stronie wumed.edu.pl, oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na Państwa urządzeniach. Pliki cookies możecie Państwo sprawdzić za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszej strony, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż akceptujecie Państwo stosowanie plików cookies. Więcej informacji w zakładce OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH.
rozmiar tekstu
kolory strony