PWSBIA | Wynalazki i rozwiązania, które mogą odmienić nasze życie
14 maja 2019
Czy wiesz, że...

Jak zmieniłby się świat, gdyby wodę na pustyni dało się czerpać wprost z powietrza, nie zużywając ogromnych ilości energii elektrycznej? Jak zmieniłby się komfort życia, gdyby lekarz miał do dyspozycji testy do wykrywania nowotworów, niewymagające pobierania tkanek? A gdyby jeszcze na wynik takiego badania nie trzeba było długo czekać?

To wszystko za parę lat może stać się codziennością. W raporcie specjalnym, który powstał dzięki współpracy redakcji Scientific American i sieci eksperckiej World Economic Forum, przedstawiono 10 takich przełomowych rozwiązań. W tym roku dokonanie wyboru powierzono komitetowi złożonemu z renomowanych ekspertów w dziedzinie nauki i techniki. Komitet zebrał opinie członków Expert Network World Economic Forum, komitetu doradczego Scientific American oraz specjalistów ze środowiska akademickiego, biznesu i administracji rządowej śledzących prace badawczo-rozwojowe. Następnie komitet ocenił propozycje, koncentrując się na technikach, które nie zostały jeszcze upowszechnione, ale przyciągają uwagę i fundusze inwestorów albo inne czynniki świadczą o tym, że będą się intensywnie rozwijać. Zgodnie z przyjętym kryterium, zwycięskie rozwiązania musiały przynosić wyraźne korzyści społeczno- -ekonomiczne i mieć potencjał zmiany utartych metod postępowania.

Więcej w miesięczniku „Świat Nauki" nr 01/2018 »

E-MAIL: pwsbia@pwsbia.edu.pl